Answer

Členové Deep Purple

Počátky a Mark I

Počátky počítačů sahají do 40. let 20. století, kdy se začaly objevovat první elektromechanické stroje. Jedním z nich byl i Mark I, gigantický počítač sestrojený na Harvardově univerzitě ve spolupráci s firmou IBM. Dokončen byl v roce 1944 a jeho rozměry i výkonnost ohromovaly. Vážící přes 4,5 tuny a zabírající celou místnost, Mark I dokázal provádět složité matematické operace, ačkoliv jeho rychlost byla v porovnání s dnešními počítači zanedbatelná. Přesto představoval významný milník ve vývoji počítačů a položil základy pro moderní informační technologie.

Příchod Iana Gillana

Po odchodu Roda Evanse se Deep Purple ocitli na rozcestí. Hledání nového zpěváka bylo klíčové. Volba padla na Iana Gillana, talentovaného zpěváka s charismatickým projevem a neuvěřitelným hlasovým rozsahem. Gillan v té době působil v kapele Episode Six a jeho příchod do Deep Purple v roce 1969 znamenal zásadní zlom. S Gillanem v sestavě kapela nahrála svá nejikoničtější alba, včetně "In Rock", "Fireball" a "Machine Head", která je proslavila po celém světě. Jeho energické pódiové vystoupení a nezaměnitelný vokál se staly synonymem zvuku Deep Purple v jejich zlaté éře.

Období s Davidem Coverdalem

Po odchodu Iana Gillana v roce 1992 se Deep Purple ocitli na rozcestí. Místo hledání podobně znějícího zpěváka se rozhodli pro změnu. David Coverdale, známý svým charismatickým projevem a bluesovým nádechem v kapele Whitesnake, se zdál být ideální volbou. Jeho příchod vnesl do hudby Deep Purple novou energii a svěží vítr. Coverdaleova éra, trvající od roku 1993 do roku 1994, přinesla album "The Battle Rages On...". Ačkoliv se nesetkalo s jednoznačným ohlasem fanoušků, obsahovalo silné momenty a prokázalo, že Deep Purple se nebojí experimentovat. Koncertní vystoupení z tohoto období patřila k velmi energickým a Coverdaleova souhra s Gillanem na společném turné v roce 1993 je dodnes fanoušky s nadšením vzpomínána.

Whitesnake a reunion

Po letech spekulací a náznaků se legendární hard rocková kapela Whitesnake vrací na pódia! Frontman David Coverdale, známý svým charismatickým hlasem a energickými vystoupeními, potvrdil, že kapela pracuje na novém materiálu a plánuje světové turné. Fanoušci se můžou těšit na klasické hity jako "Here I Go Again", "Is This Love" a "Still of the Night", ale i na ochutnávku z připravované desky. Datumy koncertů a další podrobnosti budou brzy oznámeny, takže sledujte oficiální stránky Whitesnake a nenechte si ujít jedinečnou příležitost zažít tuhle legendu naživo!

Současná sestava Deep Purple

Aktuálně Deep Purple tvoří pětice ostřílených hudebníků. Na kytaře hraje Steve Morse, který kapku omladil sestavu v roce 1994. Za mikrofonem stojí neúnavný Ian Gillan, jeden ze symbolů hard rocku. Bubeník Ian Paice je jediným členem, který pamatuje všechny éry Deep Purple. Hluboké tóny baskytary obstarává od roku 2002 Roger Glover. A klávesy? Ty má na starost Don Airey, který do kapely oficiálně vstoupil v roce 2002.

Publikováno: 04. 06. 2024

Kategorie: Hudba

Autor: AdamHubalek

Tagy: členové deep purple | seznam členů skupiny deep purple