Bezlepková dieta – Poznejte její výhody a nevýhody

V dnešní době máte možnost využít řadu nejrůznějších typů diet, které Vám pomohou shodit nadbytečná kila. Bezlepková dieta představuje jednu z nich. Ta se do určité míry může stát životním stylem. O tom by mohli vyprávět lidé řešící problémy s celiakií. Jak už prozrazuje její název, v rámci konzumace jakýchkoliv pochutin se vyhnete lepku. Ten v případě zmíněné celiakie může způsobovat problémy v tenkém střevě.

Bezlepková dieta a její náročnost

První otázka, kterou si položí asi spousta lidí. Když se totiž zamyslíte nad tím, že ze svého jídelníčku musíte vypustit lepek, může být prvním pocitem vyděšení. A to hlavně z toho pohledu, že lepek je součástí mnohých potravin. Čím se tedy můžete stravovat? Nemějte obavy, i bez lepku se dá žít a nemusí to být až tak komplikované. O tom Vás ostatně přesvědčíme v následujících řádcích.

Na pšenici rovnou zapomeňte

Ano, pokud se Vaším cílem stane bezlepková dieta, pšenice pro Vás bude na určitou dobu naprosté tabu. Vyhnout byste se měli i jejím jmenným odnožím, jakými jsou například grahamová mouka, špalda, kamut a jiné. Ostatní důležité informace Vám prozradíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

U jakých potravin si musíte hlídat lepek?

Je to například pečivo, chléb, těstoviny, omáčky, dorty, sladkosti, krekry a cereálie. Všude tam si pohlídejte, zda potravina neobsahuje lepek.

Co naopak dovoluje bezlepková dieta konzumovat?

Zaměřit se můžete na fazole, ovoce, zeleninu, semínka, vejce, maso a spoustu mléčných výrobků.

Jaké jsou výhody této diety?

Mezi klady lze s naprostou jistotou označit to hlavní. Pozvolné snižování váhy. Zároveň Vašemu tělu dodáte dostatek energie a svým způsobem ho pročistíte.

Jaké jsou nevýhody diety?

Občas budete tápat, co si vlastně můžete dát k jídlu. Některé doposud oblíbené potraviny třeba budete muset přestat konzumovat.

Jak dlouho lze držet bezlepkovou dietu?

Tato dieta se může stát Vaším stravovacím stylem, takže v podstatě, jak dlouho budete chtít. Rozhodně Vám z dlouhodobého hlediska neublíží.

Publikováno: 10. 07. 2021

Kategorie: zdraví

Autor: AdamHubalek

Tagy: bezlepek | bezlepková dieta | bezlepkové diety | dieta | diety | hubnutí | lepek | mouka | pšenice | špalda