Členové Sabaton: Kdo tvoří tuto metalovou legendu?

Členové Sabaton

Současní členové Sabaton

Kapelu Sabaton v současnosti tvoří šestice talentovaných hudebníků, kteří dohromady vytvářejí nezaměnitelný zvuk švédského power metalu. Na pozici vokalistu kraluje charismatický Joakim Brodén, jehož energické výkony a historické znalosti jsou pro kapelu typické. Kytarové party obstarávají osvědčení Chris Rörland a Tommy Johansson, kteří svými riffy a sóly uhranou nejednoho fanouška. Basové linky s grácií a přesností zvládá Pär Sundström, jeden ze zakládajících členů Sabatonu. Bicí soupravu s vervou a dravostí ovládá Hannes Van Dahl, který do kapely přináší mladistvou energii. Posledním článkem sestavy je pak klávesista Richard Larsson, jehož klávesy dodávají hudbě Sabatonu epický rozměr. Společně tato šestice hudebníků tvoří sehraný tým, který svými skladbami a koncerty baví fanoušky po celém světě.

Joakim Brodén - zpěv, klávesy

Joakim Brodén je srdcem a duší švédské power metalové skupiny Sabaton. Jeho silný, charismatický vokál a energické vystupování na pódiu jsou pro kapelu naprosto ikonické. Joakim se narodil 5. října 1980 ve Falunu a k hudbě ho přivedli rodiče v útlém věku. Hraje na klávesy a kytaru, ale jeho hlavní doménou je zpěv. Do Sabatonu vstoupil v roce 1999 a od té doby se s kapelou podílel na všech jejich studiových albech.

Kromě zpěvu je Joakim také autorem textů většiny písní Sabaton. Jeho texty se často inspirují historickými událostmi, zejména válečnými konflikty. Joakim je známý svým zájmem o historii a jeho znalosti se projevují v detailních a poutavých textech, které posluchačům přibližují minulost.

Joakim Brodén je nejen talentovaný hudebník, ale také showman. Na pódiu je plný energie, komunikuje s publikem a vytváří nezapomenutelnou atmosféru. Jeho charisma a vášeň pro hudbu jsou nakažlivé a dělají z koncertů Sabatonu nezapomenutelný zážitek.

Pär Sundström - baskytara

Pär Sundström je nepostradatelnou součástí švédské power metalové skupiny Sabaton, a to nejen jako baskytarista, ale také jako jeden ze zakládajících členů a hlavní textař. Narodil se 8. dubna 1981 a s heavy metalem se seznámil již v útlém věku. Společně s Joakimem Brodénem založil Sabaton v roce 1999 ve městě Falun.

Pär je známý svou energickou pódiovou prezentací a humorem, kterým baví fanoušky po celém světě. Jeho baskytara tvoří základní kámen mohutného zvuku Sabatonu a jeho texty, inspirované válkami a historickými událostmi, dodávají kapele jedinečnou atmosféru.

Kromě hraní na baskytaru se Pär stará také o management kapely a je autorem myšlenky Sabaton History, projektu, který propojuje hudbu Sabatonu s historickými fakty a vzděláváním. Jeho oddanost kapele a fanouškům z něj činí jednu z nejuznávanějších postav metalové scény.

členové sabaton

Chris Rörland - kytara

Chris Rörland se přidal k Sabatonu v roce 2012 a nahradil tak odcházejícího kytaristu Rikarda Sundéna. Jeho příchod do kapely se shodoval s vydáním alba "Carolus Rex", které se stalo jedním z nejúspěšnějších alb Sabatonu. Rörlandův kytarový styl, charakteristický melodickými sóly a těžkými riffy, skvěle zapadl do zvuku kapely a pomohl definovat jejich moderní zvuk.

Před příchodem do Sabatonu působil Rörland v několika dalších kapelách, včetně power metalové skupiny Dragonland. Jeho zkušenosti z různých hudebních prostředí mu dodaly všestrannost, která mu umožňuje hladce přecházet mezi melodickými pasážemi a agresivními riffy, jež jsou pro Sabaton typické.

Kromě kytarových dovedností je Rörland známý i svým energetickým vystupováním na pódiu. Jeho charisma a nadšení pro hudbu Sabatonu jsou nakažlivé a přispívají k nezapomenutelné atmosféře koncertů.

Spolu s dalšími členy Sabatonu se Rörland podílel na tvorbě několika dalších úspěšných alb, včetně "Heroes", "The Last Stand" a "The Great War". Jeho přínos kapele je nepopiratelný a pomohl Sabatonu upevnit si pozici jedné z nejvýznamnějších power metalových kapel současnosti.

Tommy Johansson - kytara

Tommy Johansson se stal členem Sabatonu v roce 2016, kdy nahradil Thobbea Englunda. Jeho příchod do kapely byl pro fanoušky překvapením, ale Tommy rychle dokázal, že na to má. Jeho energické vystupování a technická zručnost na kytaru mu rychle získaly srdce fanoušků po celém světě.

Před příchodem do Sabatonu hrál Tommy v několika dalších kapelách, včetně ReinXeed a Golden Resurrection. Jeho hudební styl je ovlivněn heavy metalem a power metalem, což se perfektně hodí k hudbě Sabatonu.

Tommy je známý svým precizním hraním a melodickými sóly. Na pódiu je to hotový showman, který si užívá interakci s publikem. Jeho nadšení pro hudbu je nakažlivé a přispívá k nezapomenutelné atmosféře na koncertech Sabatonu.

Kromě kytary ovládá Tommy i zpěv a klávesy. V Sabatonu se sice pěvecky příliš neprojevuje, ale v minulosti nazpíval několik skladeb pro své předchozí kapely.

Hannes Van Dahl - bicí

Hannes Van Dahl je bubeníkem švédské power metalové kapely Sabaton od roku 2013. Nahradil tak Robbana Bäcka, který kapelu opustil z osobních důvodů. Hannes se narodil 18. ledna 1990 a pochází ze Švédska. Před příchodem do Sabatonu hrál v kapele Evergrey.

členové sabaton

Hannes je známý svým energickým stylem hry a silným úderem. Jeho příchod do Sabatonu přinesl kapele nový rozměr a pomohl jim dále rozvíjet jejich zvuk. Je známý svou profesionalitou a oddaností kapele.

Hannes se podílel na nahrávání alb Heroes (2014), The Last Stand (2016) a The Great War (2019). Jeho bubnování je nedílnou součástí zvuku Sabatonu a přispívá k jejich epickým a strhujícím živým vystoupením.

Kromě Sabatonu je Hannes také aktivní v dalších hudebních projektech. Je to talentovaný a všestranný bubeník, který má před sebou slibnou budoucnost.

Bývalí členové

Kapela Sabaton prošla od svého vzniku v roce 1999 několika personálními změnami. Mezi nejvýraznější postavy, které kapelou prošly, patří Oskar Montelius a Rikard Sundén, kytaristé, kteří se podíleli na tvorbě zásadních alb jako Primo Victoria, Attero Dominatus nebo The Art of War. Montelius opustil kapelu v roce 2012, aby se věnoval rodině a své firmě na výrobu whisky. Sundén odešel v roce 2012 z osobních důvodů. Dalším významným členem byl bubeník Daniel Mullback, který s kapelou nahrál alba Metalizer a Primo Victoria. Mullback odešel v roce 2004 a věnoval se jiným hudebním projektům. V roce 2012 se do kapely vrátil bubeník Robban Bäck, který s nimi hrál v letech 2005 až 2010. Bäck nahradil Daniela J. Westmana, který se rozhodl věnovat rodině. Všichni bývalí členové Sabatonu zanechali v kapele nesmazatelnou stopu a přispěli k jejímu jedinečnému zvuku a popularitě.

Členové Sabaton
Jméno Nástroj Rok vstupu do skupiny
Joakim Brodén Zpěv, klávesy 1999
Pär Sundström Basa 1999
Chris Rörland Kytara 2012
Hannes Van Dahl Bicí 2013
Tommy Johansson Kytara 2016

Richard Larsson - baskytara

Richard Larsson se přidal k Sabaton v roce 1999 a od té doby s nimi nahrál všechna studiová alba. Jeho energická hra na baskytaru a výrazné vokály na pozadí jsou nedílnou součástí zvuku Sabaton. Richard je známý svou precizností a profesionalitou na pódiu i ve studiu. Jeho baskytara tvoří pevný základ pro mohutný zvuk kapely a jeho vokály dodávají skladbám hloubku a dynamiku.

Fanoušci oceňují Richardovu skromnost a oddanost kapele. Na rozdíl od některých baskytaristů se nesnaží o přehnanou exhibicionismus, ale soustředí se na to, aby jeho hra co nejlépe sloužila skladbám. Jeho baskytarové linky jsou melodické a zapamatovatelné, ale zároveň dávají dostatek prostoru kytarám a zpěvu. Richard Larsson je zkrátka nenahraditelným článkem Sabaton a jeho přínos kapele je nepopiratelný.

členové sabaton

Oskar Montelius - kytara

Oskar Montelius, narozený 3. února 1981, je švédský hudebník, nejvíce známý jako bývalý kytarista power metalové skupiny Sabaton. Do Sabatonu se připojil v roce 1999, krátce po jejich založení, a hrál na jejich prvních šesti studiových albech, včetně oceňovaných "Primo Victoria" a "The Art of War". Jeho melodické riffy a energická pódiová prezentace se staly nedílnou součástí zvuku Sabatonu v jejich raných letech. V roce 2012 Oskar Montelius oznámil svůj odchod ze Sabatonu, aby se věnoval osobním záležitostem a rodině. Jeho odchod z kapely zarmoutil mnoho fanoušků, kteří oceňovali jeho hudební talent a charisma. Po odchodu ze Sabatonu se Oskar Montelius stáhl z hudebního průmyslu. V současné době se věnuje rodině a soukromému životu.

Daniel Myhr - klávesy

Daniel Myhr je klávesista švédské power metalové skupiny Sabaton. Do kapely se přidal v roce 2012 a debutoval na albu "Carolus Rex". Ačkoliv není zakládajícím členem, stal se důležitou součástí zvuku Sabatonu, který je známý epickými melodiemi a orchestrálními aranžmá.

Myhr se narodil 4. února 1980 ve Švédsku. Jeho hudební cesta začala v raném věku a klávesy se staly jeho nástrojem volby. Před příchodem do Sabatonu působil v několika dalších kapelách, ale až s touto skupinou dosáhl mezinárodního úspěchu.

Na pódiu je Myhr známý svou energií a nadšením. Jeho klávesové party dodávají hudbě Sabatonu hloubku a atmosféru a jeho doprovodné vokály obohacují zvuk kapely.

Kromě hraní na klávesy se Myhr podílí i na komponování a aranžování hudby Sabatonu. Jeho kreativní přínos je patrný na albech jako "Heroes", "The Last Stand" a "The Great War".

Daniel Myhr je nedílnou součástí současné sestavy Sabatonu a jeho přínos kapele je nepopiratelný. Jeho talent a vášeň pro hudbu pomáhají utvářet epický zvuk Sabatonu a přispívají k nezapomenutelným koncertním zážitkům.

Daniel Mullback - bicí

Daniel Mullback je bubeník švédské power metalové kapely Sabaton. Do kapely se přidal v roce 1999 a od té doby je jejím stabilním členem. Jeho energický a precizní styl hry na bicí je nedílnou součástí zvuku Sabatonu. Mullback je známý svou výdrží a schopností odehrát i ty nejnáročnější skladby s neuvěřitelnou energií.

členové sabaton

Kromě hry na bicí se Daniel Mullback podílí i na tvorbě textů pro Sabaton. Jeho znalosti historie a válečných konfliktů jsou pro kapelu neocenitelné. Mullback je také autorem několika skladeb Sabatonu, včetně populární "Night Witches".

Daniel Mullback je uznávaným bubeníkem i mimo řady fanoušků Sabatonu. Jeho styl hry ovlivnil mnoho mladých bubeníků a jeho jméno je synonymem pro kvalitní a energický power metal.

Robban Bäck - bicí

Robban Bäck se narodil 5. května 1974 ve švédském Falunu. Na bicí začal hrát v osmi letech a brzy se ukázalo, že má pro rytmus přirozený talent. V průběhu let hrál v řadě místních kapel, než se v roce 1998 připojil k heavymetalové skupině Sabaton.

S kapelou Sabaton nahrál Robban Bäck čtyři studiová alba: Metalizer (2007), Primo Victoria (2005), Attero Dominatus (2006) a The Art of War (2008). Jeho silné a energické bicí se staly nedílnou součástí zvuku Sabaton a přispěly k jejich rostoucí popularitě. Robban Bäck byl známý svou pódiovou prezentací a humorem, kterým bavil fanoušky po celém světě.

V roce 2012 se Robban Bäck rozhodl z kapely odejít, aby se mohl věnovat rodině a dalším hudebním projektům. Jeho odchod zanechal v kapele i mezi fanoušky prázdné místo. Robban Bäck je stále aktivní na hudební scéně a věnuje se výuce hry na bicí.

Thorbjörn Englund - kytara

Thorbjörn "Thobbe" Englund se stal kytaristou švédské power metalové skupiny Sabaton v roce 2012, kdy nahradil Rikarda Sundéna. Jeho příchod do kapely byl pro fanoušky překvapením, jelikož Englund nebyl v té době v metalové scéně příliš známým jménem. Rychle si však získal respekt pro své technické mistrovství a energické pódiové vystoupení.

Před příchodem do Sabatonu působil Englund v kapelách Winterlong a Raubtier. Jeho styl hry na kytaru je ovlivněn jak klasickým heavy metalem, tak melodickým death metalem, což dodává hudbě Sabatonu další vrstvu komplexnosti.

Během svého působení v kapele se Englund podílel na nahrávání alb "Heroes" (2014) a "The Last Stand" (2016). Jeho kytarové riffy a sóla se staly nedílnou součástí zvuku Sabatonu v tomto období. V roce 2016 se Englund rozhodl kapelu opustit, aby se mohl věnovat rodině a dalším hudebním projektům. Jeho odchod zanechal v srdcích fanoušků prázdné místo, ale jeho přínos kapele je nesporný.

Ostatní hudebníci

Kromě stabilní sestavy kapely Sabaton se na jejich hudbě a vystoupeních podílela řada dalších talentovaných hudebníků. Bývalý bubeník Daniel Mullback, známý pod přezdívkou "Daniel Myhr", byl klíčovým členem v raných fázích kapely a podílel se na albech jako "Primo Victoria" a "Attero Dominatus". Jeho energický styl hry na bicí pomohl definovat syrový zvuk Sabatonu. Richard Larsson, další bývalý člen, hrál na basovou kytaru na prvních dvou studiových albech a účastnil se prvních turné. Jeho příspěvek k ranému vývoji kapely je nezanedbatelný. Na klávesy v minulosti hostoval Frederik Larsson, bratr baskytaristy Pär Sundströma. Jeho klávesové party dodaly skladbám Sabatonu další vrstvu hloubky a atmosféry. V živých vystoupení kapely doprovází "The Apocalyptic Symphony Orchestra", smyčcový orchestr, který dodává monumentálnost a dramatičnost jejich epickým skladbám. "The Great War Choir" obohacuje vokální stránku koncertů o mohutné sborové zpěvy, které umocňují emoční dopad hudby Sabatonu.

členové sabaton

Hosté na albech a koncertech

Členové Sabatonu, známí svou otevřeností a přátelským přístupem k fanouškům, si během let vybudovali širokou síť kontaktů v hudebním průmyslu. Není proto divu, že se na jejich albech a koncertech objevuje řada zajímavých hostů. Jedním z nejvýraznějších je bezesporu Floor Jansen, zpěvačka Nightwish, která propůjčila svůj silný vokál skladbě "The End of the War to End All Wars" z alba "The War to End All Wars". Její účast dodala písni epický rozměr a nadchla fanoušky obou kapel.

Dalším významným hostem byl Joakim Brodén, frontman Sabatonu, se netají obdivem k heavymetalové legendě Udo Dirkschneiderovi. Právě s ním nazpíval duet "Metal Machine" pro album "Heroes". Udova charakteristická barva hlasu dodala skladbě syrovost a energii. Na koncertech se pak jako hosté objevili například ze Sabatonu. Všichni hosté bez výjimky přispěli k nezapomenutelné atmosféře a dokázali, že hudba spojuje.

Publikováno: 07. 07. 2024

Kategorie: Hudba

Autor: AdamHubalek

Tagy: členové sabaton | členové hudební skupiny sabaton