Hudební legendy: Kdo tvoří Spirituál kvintet?

Členové Spirituál Kvintet

Zakládající členové

Spirituál kvintet, to není jen tak nějaký název. Je to legenda, která se píše už od roku 1960. A kdo za tím vším stál? Parta nadšenců, pro které byla hudba víc než jen koníček. Duší celého seskupení byl Jiří Tichota, který kapelu nejen založil, ale také pro ni skládal hudbu a psal texty. Jeho osobitý styl, ovlivněný americkým folklórem a spirituály, dal kapele nezaměnitelný zvuk. Po jeho boku stál Zdeněk Šor, kytarista s citem pro melodii, a také Jiří Cerha, jehož basová linka tvořila pevný základ pro vokální harmonie. Nesmíme zapomenout ani na Ivana Vyskočila, který do Spirituál kvintetu vnesl prvky jazzu a swingu. A do třetice všeho dobrého – Jiří Kaleš, jehož mandolína dodávala hudbě specifickou atmosféru. Tito pánové, to byli zakládající členové Spirituál kvintetu. Čtyři Jiřiové a jeden Zdeněk, kteří se společně zapsali do historie české hudební scény.

Významní členové

Spirituál kvintet je česká hudební skupina, která se věnuje interpretaci spirituálů, gospelů a folku. Za dobu své existence prošla řadou personálních změn, ale vždy si udržovala vysokou uměleckou úroveň. Mezi nejvýznamnější členy Spirituál kvintetu patří:

  • Dušan Vančura byl zakládajícím členem a dlouholetým uměleckým vedoucím skupiny. Jeho osobitý hlas a charisma z něj učinily nezaměnitelnou osobnost české hudební scény. Vančura byl autorem hudby k mnoha písním Spirituál kvintetu a jeho texty se vyznačovaly hloubkou a nadčasovostí.
  • Jan Thorovský byl dalším ze zakládajících členů a jeho tenor dodával vokálnímu projevu skupiny charakteristickou barvu. Byl také autorem řady textů a jeho hudební nápady se významně podílely na zvuku Spirituál kvintetu.
  • Jiří Tichota se ke skupině připojil v roce 1969 a jeho příchod znamenal výrazné posílení instrumentální složky. Tichota byl vynikajícím kytaristou a zpěvákem a jeho muzikantské mistrovství obohatilo zvuk Spirituál kvintetu o nové prvky.
  • Zuzana Navarová se stala členkou Spirituál kvintetu v roce 1977 a její něžný hlas a osobitý projev dodaly kapele nový rozměr. Navarová byla autorkou hudby i textů a její písně patřily k nejkrásnějším momentům koncertů Spirituál kvintetu.
  • Irena Budweiserová byla členkou Spirituál kvintetu v letech 1974-1982 a 1990-2004. Její krásný hlas a pěvecké umění z ní učinily jednu z nejvýraznějších osobností skupiny.

Výše uvedení umělci svými výkony a osobnostmi formovali tvář Spirituál kvintetu a přispěli k tomu, že se tato skupina stala legendou české hudební scény.

Současná sestava

Spirituál kvintet, stálice české hudební scény, prošel za svou dlouhou historii mnoha personálními změnami. Kapela, která vznikla už v roce 1960, si vždy zakládala na silných vokálních výkonech a osobitém zpracování folkových a spirituálních písní. I dnes, po více než šesti dekádách na scéně, Spirituál kvintet pokračuje v koncertování a natáčení, a to s neutuchající energií a nadšením.

Současná sestava Spirituál kvintetu je výsledkem postupných změn, které kapelu v průběhu let potkaly. Jádrem skupiny je dnes trojice zkušených hudebníků: Jiří Tichota (zpěv, kytara), Veronika Součková (zpěv) a Jiří Cerha (zpěv, banjo, kytara). Jiří Tichota je členem Spirituál kvintetu od roku 1990 a patří k jeho nevýraznějším osobnostem. Veronika Součková, která do kapely vstoupila v roce 2003, okouzluje posluchače svým křišťálově čistým hlasem. Jiří Cerha, člen Spirituál kvintetu od roku 1995, je nejen skvělým muzikantem, ale také autorem mnoha písní, které kapela hraje.

Kromě této trojice tvoří současnou sestavu Spirituál kvintetu také dva mladší hudebníci: Pavel Peroutka (zpěv, kontrabas) a Jiří Holoubek (zpěv, mandolína). Pavel Peroutka, který do kapely přišel v roce 2018, je synem legendárního bubeníka Spirituál kvintetu, Oldřicha Peroutky. Jiří Holoubek, člen kapely od roku 2013, je multiinstrumentalista, který do Spirituál kvintetu vnáší svěží vítr a moderní prvky.

Současná sestava Spirituál kvintetu je tak vyváženou kombinací zkušeností a mladé energie. Díky tomu si kapela i po tolika letech na scéně udržuje svěžest a originalitu a stále oslovuje široké spektrum posluchačů napříč generacemi.

Hostující hudebníci

Spirituál kvintet, legendární česká folková skupina, si během své existence vybudovala pevné místo na české hudební scéně. Za ta léta se v kapele vystřídala řada talentovaných hudebníků, kteří svými osobitými výkony přispěli k nezaměnitelnému zvuku Spirituál kvintetu.

Kromě stálých členů kapely se na pódiu objevila i řada hostujících umělců. Mezi nejvýznamnější hosty Spirituál kvintetu patřil bezesporu kytarista a zpěvák Luboš Pospíšil. Jeho spolupráce s kapelou na albu „Šlapej dál“ z roku 1980 je dodnes považována za jeden z vrcholů české folkové hudby.

Dalším významným hostem byl multiinstrumentalista Jiří Tichota, který se Spirituál kvintetem spolupracoval v 80. letech. Jeho houslové a flétnové party obohatily zvuk kapely o další rozměr.

V pozdějších letech se na pódiu po boku Spirituál kvintetu objevili i mladší hudebníci, jako například zpěvačka a kytaristka Jitka Vrbová nebo zpěvák a banjista Jiří Holoubek. Tito hosté přinesli do kapely svěží vítr a pomohli udržet Spirituál kvintet v kontaktu s mladší generací posluchačů.

Sólový zpěv

V kapele Spirituál kvintet se sólový zpěv neomezuje jen na jednoho člena. Naopak, jedním z charakteristických rysů skupiny je právě střídání sólistů, čímž se dociluje pestré škály nálad a emocí v jejich hudbě. Každý z členů Spirituál kvintetu disponuje unikátním hlasem a pěveckým projevem, které formují celkový zvuk kapely.

Zdeněk Zdeněk, jeden ze zakládajících členů, je známý svým hlubokým, procítěným basem. Jeho hlas dodává spirituálům hloubku a duchovní rozměr. Dušan Vančura, další výrazná osobnost Spirituál kvintetu, okouzluje posluchače svým jemným, lyrickým tenorem. Jeho interpretace skladeb je plná citu a něhy. Jiří Tichota, s nezaměnitelným naturelem a charismatem, vnáší do zpěvu energii a vášeň. Jeho hlasový rozsah a schopnost improvizace z něj činí nepřehlédnutelnou postavu na pódiu.

Ženské hlasy v kapele zastupují Irena Budweiserová a Veronika Součková. Irena Budweiserová, s křišťálově čistým sopránem, dodává skladbám lehkost a eleganci. Její hlas je schopen vyjádřit jak radost, tak smutek s neuvěřitelnou hloubkou. Veronika Součková, s podmanivým altem, vnáší do hudby Spirituál kvintetu melancholii a tajemství. Její hlasové harmonie s ostatními členy kapely vytvářejí nezapomenutelnou atmosféru.

Hudební nástroje

Spirituál kvintet, legenda české folkové a country scény, si za svou dlouhou kariéru získal srdce posluchačů nejen svými nezapomenutelnými písněmi, ale i charakteristickým zvukem, který je dán specifickým výběrem hudebních nástrojů.

Zvuk Spirituál kvintetu je nezaměnitelný díky akustickým nástrojům, které kapela používá. Základem je kytara, kterou bravurně ovládá frontman kapely Jiří Tichota. Jeho melodické linky a doprovod tvoří základ pro ostatní nástroje.

Neodmyslitelnou součástí zvuku Spirituál kvintetu je banjo v rukou Zdeňka Šimka. Jeho energické banjové riffy dodávají hudbě kapely na spádu a rytmice. Kontrabas, na který hraje Jiří Cerha, tvoří pevnou rytmickou a harmonickou oporu pro ostatní nástroje. Jeho hluboké tóny dodávají hudbě Spirituál kvintetu na mohutnosti a dramatičnosti.

Důležitou roli v kapele hraje i mandolína, na kterou hraje Veronika Součková. Její jemné a melodické linky dodávají hudbě Spirituál kvintetu na něze a melancholii. Bicí nástroje, které v kapele obsluhuje Jiří Holoubek, se používají spíše střídmě, aby nenarušovaly akustický charakter hudby.

Výběr a kombinace těchto nástrojů dodává hudbě Spirituál kvintetu jedinečný a nezaměnitelný zvuk, který si získal srdce milionů posluchačů po celém světě.

Vliv na českou hudbu

Spirituál kvintet, založený v roce 1960, zanechal v české hudbě nesmazatelnou stopu. Jejich specifický styl, kombinující prvky spirituálu, folku a country, oslovil širokou veřejnost a ovlivnil celou generaci hudebníků. Písně s texty inspirovanými americkým folklórem, ale i poezií Jana Skácela či Josefa Kainara, se staly nedílnou součástí české hudební scény.

Skupina, jež prošla několika personálními změnami, si vždy udržela vysokou interpretační úroveň. Mezi nejvýraznější osobnosti Spirituál kvintetu patřili Jiří Tichota, Dušan Vančura, Zdena Tichotová, Jan Thorovský a mnozí další. Jejich vokální harmonie, doprovázené akustickými kytarami, banjo a kontrabasem, dodávaly písním nezaměnitelnou atmosféru.

Vliv Spirituál kvintetu je patrný i v tvorbě mnoha dalších českých skupin a interpretů. Inspirovali se jimi například skupiny jako Brontosauři, Poutníci, ale i sóloví umělci, jako Wabi Daněk či Jaroslav Hutka. Spirituál kvintet se tak stal nejen legendou české folkové scény, ale i důležitým inspiračním zdrojem pro celou řadu dalších hudebníků. Jejich písně dodnes oslovují posluchače napříč generacemi a dokazují nadčasovost a sílu jejich hudby.

Odkazy na další informace

Pro bližší seznámení s tvorbou a osudy členů Spirituál kvintetu doporučujeme navštívit oficiální webové stránky skupiny, kde naleznete detailní biografie, diskografii, fotografie i informace o chystaných koncertech. Pro milovníky hudby a pamětníky je k dispozici obsáhlá publikace "Spirituál kvintet - Písně a příběhy", která mapuje historii skupiny od jejích počátků až po současnost. Kniha obsahuje množství unikátních fotografií, dobových dokumentů a vzpomínek jednotlivých členů.

Hlubší vhled do hudebního světa Spirituál kvintetu nabízí dokumentární film "Spirituál kvintet - ...a bude to úžasný", který zachycuje atmosféru koncertů i zákulisí a přibližuje osobnosti jednotlivých členů. Pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o historii folkové a trampské hudby v Československu, doporučujeme navštívit webové stránky a publikace věnované tomuto žánru.