značka piva stella) for the section jídlo a pití: Pivo Stella: Co byste měli vědět o této značce?

Pivo Stella

Historie Stella Artois

Pivovar Den Hoorn v belgickém Lovani vaří pivo už od roku 1366. Značka Stella Artois, jak ji známe dnes, ale vznikla mnohem později. V roce 1926 uvařili sládkové v Lovani speciální várku piva jako vánoční dárek pro místní. Pivo bylo tak lahodné a osvěžující, že se brzy stalo oblíbeným i mimo vánoční svátky. Jméno Stella Artois dostalo pivo podle vánoční hvězdy (latinsky stella) a příjmení zakladatele pivovaru, Sebastiana Artoise. Stella Artois se rychle stala symbolem belgického pivovarnictví a expandovala do celého světa. Její charakteristická chuť, daná kombinací chmele Saaz, sladu a vlastní kvasinkové kultury, si získala miliony pivařů. Dodnes se Stella Artois vaří podle původní receptury a dodržuje tradiční výrobní postupy. Zlatavá barva, bohatá pěna a jemná hořkost z ní dělají prémiový ležák, který si vychutnávají lidé po celém světě. Ať už v klasické sklenici ve tvaru tulipánu nebo v elegantní číši, Stella Artois zaručeně potěší chuťové pohárky a zpříjemní posezení s přáteli.

Výroba a ingredience

Pivovar Stella Artois se nachází v belgickém Leuvenu a pyšní se staletou tradicí vaření piva. Značka Stella Artois je známá svým důrazem na kvalitu a použití těch nejlepších surovin. Proces vaření piva Stella Artois je pečlivě střeženým tajemstvím, které se dědí z generace na generaci. Základní ingredience pro výrobu piva Stella Artois jsou voda, ječný slad, chmel a kvasnice. Voda pochází z vlastních artézských studní pivovaru a je známá svou čistotou a svěžestí. Ječný slad se získává z vybraných odrůd ječmene, které se pěstují v oblasti Champagne-Ardenne ve Francii. Chmel, který se používá k výrobě piva Stella Artois, pochází z České republiky a dodává pivu jeho charakteristickou hořkost a aroma. Kvasnice, které se používají k fermentaci piva Stella Artois, jsou speciálně kultivované a jsou klíčové pro dosažení jedinečné chuti a vůně piva.

Charakteristická chuť

Stella Artois je známá svou specifickou chutí, která je výsledkem staletí tradice a umění vaření piva v belgickém Lovani. Chuť Stella Artois je plná, osvěžující a vyvážená, s jemnou hořkostí, která netrvá dlouho.

Při prvním doušku ucítíte jemnou sladkost sladu, která je doplněna ovocnými tóny, připomínajícími citrusy a jablka. Tyto tóny pocházejí z použití specifických odrůd chmele, které se pěstují v oblasti. Následuje příjemná hořkost, která není agresivní, ale spíše delikátní a čistá. Ta pochází z kombinace tří druhů chmele, které se přidávají v různých fázích vaření. Díky tomu má Stella Artois osvěžující chuť, která vybízí k dalšímu doušku.

pivo stella

Důležitou roli v chuti Stella Artois hraje i kvasnice. Používá se speciální druh kvasnic, který se v pivovaru předává z generace na generaci. Tyto kvasnice dodávají pivu jeho charakteristickou chuť a aroma. Celkově je chuť Stella Artois harmonická a komplexní, s jemnými nuancemi, které ocení i nároční pivaři.

Servírování piva Stella

Stella Artois, belgický ležák s bohatou historií a výraznou chutí, si zaslouží být servírován s respektem a péčí. Správné servírování totiž dokáže plně rozvinout jeho chuťový profil a dopřát vám nezapomenutelný zážitek.

Začněte výběrem správné sklenice. Značka Stella Artois má svou vlastní, elegantní sklenici ve tvaru tulipánu, která je navržena tak, aby podpořila aroma a chuť piva. Sklenici před naléváním důkladně vychlaďte, ideálně v mrazáku. Tím zabráníte nadměrnému pěnění a udržíte pivo déle studené.

Při nalévání držte sklenici v úhlu 45 stupňů a pivo pomalu lijte po stěně. Tím se uvolní jeho aroma a vytvoří se krásná, hustá pěna. Ta je důležitá, protože chrání pivo před oxidací a udržuje jeho chuť. Ideální je pěna vysoká asi dva prsty.

A konečně, nezapomeňte na teplotu. Stella Artois chutná nejlépe při teplotě 3-5 °C. Pokud je pivo příliš teplé, ztratí na svěžesti a jeho chuť bude méně výrazná.

Párování s jídlem

Stella Artois, belgický ležák s bohatou historií a výraznou chutí, si zaslouží speciální přístup i při párování s jídlem. Jeho jemná hořkost, osvěžující říz a tóny ovoce a sladu otevírají dveře k široké škále kulinářských zážitků.

Vlastnost Stella Artois Pilsner Urquell
Původ Belgie Česká republika
Typ piva Ležák Světlý ležák
Obsah alkoholu (%) 5.0 4.4

Lehké předkrmy, jako jsou krevety na česneku, grilovaná zelenina nebo saláty s citrusovými dresinky, s ním vytvoří harmonický celek. Hořkost piva krásně vyváží slanost a sladkost pokrmů a zároveň pročistí patro.

Pro milovníky výraznějších chutí je Stella Artois skvělým doplňkem k pokrmům z drůbeže, rybám a mořským plodům. Kuřecí steak s bylinkovou krustou, grilovaný losos s citronem nebo mušle na bílém víně získají s douškem tohoto piva novou dimenzi.

Nebojte se experimentovat ani s pikantnější kuchyní. Stella Artois si poradí i s mexickými tacos, thajským kari nebo indickým butter chicken. Její osvěžující charakter zkrotí pálivost a podtrhne exotické aroma koření.

pivo stella

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli kombinaci, nezapomeňte na důležitý detail - vychlazenou sklenici. Ta je klíčem k dokonalému uvolnění všech chutí a vůní, které Stella Artois nabízí. Na zdraví!

Dostupnost a cena

Pivo Stella Artois je rozšířené po celém Česku a dá se sehnat v supermarketech, hypermarketech, menších večerkách i specializovaných prodejnách s alkoholem. Stellu má ve své nabídce i většina restaurací, hospod a barů. Cena piva Stella Artois se liší v závislosti na prodejci, typu prodejny a akci. Obecně se dá říct, že Stella Artois patří spíše k dražším pivům na českém trhu. To je dáno její pozicí prémiové značky, která si zakládá na kvalitních surovinách a tradičním výrobním procesu.

Značka piva Stella Artois se snaží oslovit zákazníky, kteří hledají něco víc než jen obyčejné pivo. Stella Artois se prezentuje jako pivo pro výjimečné chvíle a gurmánské zážitky. K tomu přispívá i elegantní design lahve a sklenice, které zdůrazňují prémiový charakter piva.

I když je Stella Artois dražší než běžná česká piva, má své věrné fanoušky, kteří oceňují její chuť a image.

Zajímavosti o značce

Stella Artois je belgické pivo s bohatou historií sahající až do roku 1366. Název „Stella“ byl přidán až v roce 1926 a odkazuje na vánoční hvězdu, jelikož pivo se původně vařilo jako speciál pro vánoční svátky. Typická chuť piva Stella Artois je dána kombinací kvalitních surovin, jako je ječný slad, chmel Saaz a vlastní kvasnice. Unikátní je také proces kvašení, který probíhá ve dvou fázích a trvá celkem 4 týdny. Stella Artois se pyšní také ikonickým tvarem sklenice, která je navržena tak, aby pivo déle vydrželo vychlazené a zároveň se rozvinula jeho chuť a aroma. Pivo se tradičně čepuje specifickým devítistupňovým rituálem, který zaručuje dokonalý zážitek z každého doušku. Stella Artois je dnes jednou z nejprodávanějších značek piva na světě a je synonymem pro prémiovou kvalitu a belgickou pivovarnickou tradici.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: jídlo a pití

Autor: AdamHubalek

Tagy: pivo stella | značka piva stella