Bezinková marmeláda z bobulí: Chuť pozdního léta ve sklenici

Bezinková Marmeláda Z Bobulí

Kouzlo bezové chuti

Bezová marmeláda z bobulí, to je doslova esence pozdního léta uzavřená ve sklenici. Ta tmavě fialová barva, která vám připomene tajemné lesní zákoutí, a vůně, jež evokuje vzpomínky na dětství a babičky koláče... A chuť? Ta je sladká, s jemnou nakyslou linkou a nezaměnitelným bezovým aroma. Recept na marmeládu bez inků je pak skvělou volbou pro ty, kteří preferují jemnější chuť bez hořkých podtónů. Bez inku si zachovává svou krásnou barvu a lahodnou chuť, která se skvěle hodí k sýrům, pečivu i jen tak namazanou na čerstvém chlebu. Ať už zvolíte klasiku s inkem nebo variantu bez, bezová marmeláda vás okouzlí svou jedinečností a pohladí vaše chuťové pohárky.

Sběr a výběr bobulí

Pro přípravu té nejlepší bezinkové marmelády je sběr a výběr bobulí naprosto zásadní. Černý bez kvete od května do června, ale zralé bobule sbíráme až koncem srpna a v září. Ideální doba pro sběr je za suchého a slunečného počasí, kdy jsou bobule plně vyzrálé a mají tmavě fialovou, až černou barvu. Vyhýbejte se sběru bobulí po dešti, protože by mohly být příliš vodnaté a marmeláda by pak špatně želírovala.

Při sběru si vybírejte pouze zdravé a nepoškozené bobule. Odstraňte všechny stopky a lístky, které by mohly marmeládě dodat hořkou chuť. Pokud narazíte na nezralé bobule, které jsou červené nebo zelené, nesbírejte je. Ty by mohly obsahovat toxické látky a zkazit vám celou várku marmelády.

Pro recept na marmeládu bez inků budete potřebovat pouze šťávu z bezinek. Tu získáte tak, že bobule povaříte s trochou vody a poté je propasírujete přes jemné síto. Takto získáte čistou šťávu bez zrníček, ze které pak můžete připravit lahodnou a jemnou marmeládu.

Příprava surovin

Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro klasický recept na bezinkovou marmeládu z bobulí, nebo dáte přednost variantě bez inků, je příprava surovin klíčová pro dosažení skvělé chuti. Začněte s důkladným opláchnutím bezinkových květů. Pokud se chystáte na marmeládu z bobulí, otrhejte je od stopek. Pro marmeládu bez inků použijte pouze květy, stopky odstraňte. Citrony a pomeranče důkladně omyjte a oloupejte. Pokud chcete, aby marmeláda měla jemnější chuť, odstraňte z citrusů i bílou dužinu.

Pro dosažení čiré konzistence marmelády bez inků je vhodné svázat okvětní lístky do plátěného sáčku. Ten pak po uvaření jednoduše vyjmete a získáte tak marmeládu bez nežádoucích kousků. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, nezapomeňte, že čerstvé a kvalitní suroviny jsou základem pro lahodnou bezinkovou marmeládu, která vám bude připomínat sladké letní dny.

Jednoduchý recept

Bezinková marmeláda je oblíbenou pochoutkou, která v sobě skrývá chuť pozdního léta. Pro její přípravu můžete použít jak květy, tak i bobule černého bezu. Recept na marmeládu bez inků je skvělou volbou pro ty, kteří preferují jemnější chuť bez typické zemitosti.

Příprava bezinkové marmelády z bobulí je jednoduchá. Zralé bobule nejprve properte a zbavte stopky. Poté je povařte s vodou do změknutí. Pro získání hladké konzistence propasírujte bobule přes sítko, abyste se zbavili zrníček. Do získané šťávy přidejte cukr a citronovou šťávu dle chuti. Směs vařte do zhoustnutí. Horkou marmeládu plňte do sterilizovaných sklenic a dobře uzavřete.

Marmeláda bez inků se připravuje podobně, ale s použitím samotných květů bezu. Květy pečlivě očistěte a spařte horkou vodou. Poté je nechte louhovat ve vodě s citronovou šťávou. Po vychladnutí sceďte a tekutinu svařte s cukrem do husté konzistence. I tuto marmeládu plňte do sterilizovaných sklenic.

Obě varianty bezinkové marmelády si zamilujete. Ať už si vyberete tu s bobulemi, nebo bez inků, určitě si pochutnáte na lahodné vzpomínce na léto.

Vaření marmelády

Bezinková marmeláda evokuje vzpomínky na babiččinu zahradu a voňavé letní dny. Klasická bezinková marmeláda se připravuje z květů černého bezu, ale co když toužíte po změně? Zkuste marmeládu z bezinkových bobulí! Ty dodají marmeládě sytě fialovou barvu a sladko-trpkou chuť. A pokud se chcete vyhnout pracnému vypeckovávání, máme pro vás řešení - recept na marmeládu bez inků.

Příprava marmelády bez inků je snadná a rychlá. Bobule se povaří s cukrem a citronovou šťávou do změknutí a poté se rozmixují nebo propasírují přes síto, čímž se odstraní slupky a pecky. Výsledkem je hladká a lahodná marmeláda s intenzivní chutí.

Ať už se rozhodnete pro klasiku z květů nebo experimentujete s bobulemi, bezinková marmeláda je skvělou volbou na snídani, svačinu nebo jako sladká tečka za obědem.

Test hustoty

Pro bezinkovou marmeládu z bobulí, ale i pro recept na marmeládu bez inků, je důležitý test hustoty. Ten nám prozradí, zda je marmeláda dostatečně zredukovaná a připravená k nalití do sklenic. Existuje několik způsobů, jak hustotu otestovat. Nejjednodušší je kápnout trochu horké marmelády na vychlazený talířek. Pokud se kapka neroztéká a drží si tvar, je hotovo. Další možností je použít teploměr na cukr. Ten by měl při dosažení bodu ztuhnutí ukazovat teplotu kolem 105 °C. Pro jistotu je vhodné oba testy kombinovat. Pamatujte, že marmeláda ještě trochu zhoustne i po vychladnutí, proto ji nepřevařte.

Plnění sklenic

Bez ohledu na to, zda vaříte bezinkovou marmeládu z bobulí nebo zkoušíte recept na marmeládu bez inků, plnění sklenic zůstává klíčovým krokem pro dlouhodobé uchování vaší dobroty. Horkou marmeládu opatrně nalévejte do čistých, sterilizovaných sklenic a ponechejte asi 1 cm volného prostoru pod okrajem. Tento prostor, nazývaný „hlava“, umožňuje expanzi marmelády během chlazení a zabraňuje vytékání. Okraje sklenic pečlične očistěte od zbytků marmelády, aby víčka dobře přilnula. Na sklenice ihned nasaďte víčka a pevně je utáhněte. Pro zajištění vzduchotěsného uzavření a delší trvanlivost marmelády se doporučuje sklenice zavařit. Vložte je do hrnce s vodou tak, aby byly ponořené alespoň 2 cm pod hladinou, a vařte po dobu určenou receptem. Po zavaření sklenice opatrně vyjměte a nechte je zcela vychladnout. Během chlazení by víčka měla vydávat charakteristické „lupnutí“, což signalizuje, že jsou správně uzavřená. Správně naplněné a uzavřené sklenice s marmeládou skladujte na chladném a tmavém místě, kde vám vydrží po mnoho měsíců.

Sterilizace a uchování

Sterilizace a uchování marmelády z bezinek, ať už s peckovinami nebo bez, je klíčové pro její dlouhou trvanlivost a zabránění zkažení. Sklenice na marmeládu důkladně umyjte horkou vodou a saponátem, poté je opláchněte a nechte odkapat. Pro dokonalou sterilizaci je vařte ve vodní lázni po dobu 10 minut od bodu varu. Víčka spařte vroucí vodou a nechte oschnout na čisté utěrce. Horkou marmeládu plňte do sterilizovaných sklenic až po okraj, aby v nich nezůstal vzduch. Okamžitě uzavřete víčkem a otočte dnem vzhůru. Takto je nechte zchladnout, čímž se víčka pevně uzavřou a vytvoří se vakuum. Správně sterilizovaná a uzavřená bezinková marmeláda vydrží v chladu a temnu až rok.

Tipy pro lahodnou chuť

Pro dosažení té nejlahodnější chuti vaší bezové marmelády z bobulí existuje několik tipů, které stojí za to vyzkoušet. Předně, nezapomeňte bobule bezinek důkladně oprat a zbavit stopek. Zelené části stopek dodávají marmeládě hořkou chuť, proto je důležité je odstranit. Pro zvýraznění chuti a aroma bezu můžete přidat citronovou šťávu a kůru. Citronová šťáva navíc pomáhá konzervovat barvu marmelády a dodává jí svěží nádech. Pokud máte rádi sladší marmelády, můžete experimentovat s různými druhy cukru. Třtinový cukr dodá marmeládě karamelovou chuť, zatímco med zase jemnou sladkost a specifické aroma. Pro zahuštění marmelády bez inků můžete použít želírovací cukr, který obsahuje pektin. Pektin je přírodní látka, která pomáhá vytvářet gelovou konzistenci. Pokud nemáte želírovací cukr, můžete použít jablka s vysokým obsahem pektinu, například odrůdu Antonovka. Stačí přidat nastrouhaná jablka k bezinkám během vaření. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, nezapomeňte marmeládu po uvaření horkou nalít do sterilizovaných sklenic a dobře uzavřít. Takto si uchová svou chuť a aroma po dlouhou dobu.

Využití marmelády

Bezinková marmeláda z bobulí, s výraznou chutí a lehce nakyslou dochutí, nabízí široké spektrum využití v kuchyni. Kromě klasiky v podobě namazání na čerstvé pečivo se skvěle hodí jako náplň do buchet, koláčů a croissantů. Dodá jim lahodnou chuť a příjemné aroma. Pro milovníky dezertů je bezinková marmeláda skvělým základem pro cheesecaky, dorty nebo třeba panna cottu.

Pokud preferujete recept na marmeládu bez inků, nezoufejte! I bez nich si můžete vychutnat její delikátní chuť. Stačí pouze důkladně propasírovat bobule přes jemné síto, čímž se zbavíte všech nechtěných kousků. Takto připravená marmeláda je pak ideální pro přípravu hladkých krémů, želé nebo třeba domácí zmrzliny.

Ať už se rozhodnete pro klasiku s inkami nebo variantu bez nich, bezinková marmeláda vám zaručeně zpříjemní snídani, svačinu i dezert.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: Kuchyně

Autor: AdamHubalek

Tagy: bezinková marmeláda z bobulí | recept na marmeládu bez inků