Česká Siri? Konečně tu máme hlasového asistenta, co rozumí i „řízek“!

Ceska Siri

Hlasoví asistenti v roce 2023

V roce 2023 jsou hlasoví asistenti stále běžnější součástí našich životů. S chytrými telefony, chytrými reproduktory a dalšími zařízeními se stávají nepostradatelnými pomocníky. A co Česká republika? I zde se hlasoví asistenti pomalu, ale jistě zabydlují. Zatímco globální hráči jako Google Assistant a Amazon Alexa jsou dostupní i v češtině, roste poptávka po skutečně české Siri. Čeští uživatelé touží po hlasovém asistentovi, který by rozuměl nejen jejich jazyku, ale také specifickým českým reáliím, zvyklostem a humoru.

Vývoj takového asistenta je ovšem komplexní záležitost. Vyžaduje pokročilé technologie v oblasti rozpoznávání a zpracování řeči, ale také rozsáhlou databázi znalostí o české kultuře a společnosti. Přestože v současnosti žádná plnohodnotná česká Siri neexistuje, na trhu se objevují první vlaštovky v podobě hlasových asistentů integrovaných do chytrých zařízení od českých výrobců. Ty se zaměřují především na ovládání domácnosti a poskytování základních informací.

Je tedy zřejmé, že budoucnost hlasových asistentů v České republice je slibná. S rostoucí popularitou chytrých zařízení a rozvojem technologií se dá očekávat, že se brzy dočkáme i komplexního českého hlasového asistenta, který uspokojí i ty nejnáročnější uživatele.

Siri, Alexa a Google Assistant

Siri, Alexa a Google Assistant – tři jména, která dnes rezonují světem hlasových asistentů. Zatímco tyto technologické vymoženosti už dávno ovládly anglicky mluvící svět, Česká republika si na plnohodnotnou „českou Siri“ musela ještě chvíli počkat. Ačkoliv čeština patří mezi komplexní jazyky, technologický pokrok nezastavíš. Dnes už si můžeme užívat pohodlí hlasového ovládání i v našem rodném jazyce. Ať už jde o vyhledávání informací, ovládání chytré domácnosti nebo pouhé diktování zpráv, česká Siri a její kolegové nám usnadňují každodenní život. Je jen otázkou času, kdy se hlasové ovládání stane naprostou samozřejmostí i v českém prostředí.

Český jazyk stále chybí

Ačkoliv žijeme v době, kdy technologie značně pokročily, stále existují oblasti, kde Česká republika trochu zaostává. Jednou z nich je neexistence plnohodnotné české Siri nebo českého hlasového asistenta. Zatímco uživatelé v jiných zemích si již zvykli na pohodlí ovládání svých zařízení hlasem v jejich rodném jazyce, Češi si musí vystačit s anglickými, německými nebo jinými jazykovými verzemi.

Absence české Siri má hned několik důsledků. Pro mnoho lidí, kteří neovládají cizí jazyky, to představuje značnou bariéru v přístupu k moderním technologiím. Starší generace nebo lidé s jazykovým handicapem tak přicházejí o možnost využívat chytré telefony a další zařízení naplno. Kromě toho neexistence českého hlasového asistenta brzdí i rozvoj dalších odvětví, jako je například internet věcí nebo chytrá domácnost. Propojení chytrých zařízení a jejich ovládání hlasem v češtině by mohlo výrazně usnadnit život mnoha lidem a zároveň otevřít dveře novým inovacím.

Výzvy pro vývoj české Siri

Vývoj české Siri, tedy hlasového asistenta srovnatelného s těmi od gigantů jako Google či Apple, s sebou nese řadu úskalí. Jedním z nejvýraznějších je bezesporu nedostatek dostupných dat. Pro kvalitní fungování potřebuje hlasový asistent obrovské množství nahrávek mluveného slova, a to v nejrůznějších dialektech a s různou dikcí. Shromáždit takový objem dat pro češtinu, jazyk s relativně malým počtem mluvčích, je samo o sobě náročné. Další výzvou je komplexnost českého jazyka. Bohatá morfologie, flexibilní slovosled a množství výjimek představují pro algoritmy strojového učení tvrdý oříšek. Zatímco v angličtině si systémy vystačí s menším množstvím pravidel, čeština vyžaduje sofistikovanější přístup. A v neposlední řadě je tu otázka financování. Vývoj hlasového asistenta na světové úrovni je finančně náročný a vyžaduje značné investice do výzkumu a vývoje. Pro české firmy a instituce tak může být obtížné konkurovat technologickým gigantům s jejich neomezenými zdroji.

Srovnání českých hlasových asistentů
Funkce Česká Siri Google Assistant (CZ)
Dostupnost na iOS Ano Ano
Dostupnost na Android Ne Ano
Ovládání chytré domácnosti Částečně (HomeKit) Ano (široká škála zařízení)

Malý trh, velká investice?

Česká Siri, česká Siri, kdy už konečně budeš tady? Tato otázka rezonuje českým internetem už nějaký ten pátek. Zatímco hlasoví asistenti jako Alexa od Amazonu nebo Google Assistant už dávno promlouvají i česky, Apple se s lokalizací Siri pro český trh stále nijak nehrne. Proč? Odpověď je zřejmě prozaická: peníze. Česká republika je z globálního hlediska poměrně malý trh a investice do vývoje a implementace Siri v češtině by se Applu nemusela vyplatit.

Lokalizace hlasového asistenta není jen tak. Vyžaduje to nejen nahrání obrovského množství hlasových dat od českých uživatelů, ale i adaptaci softwaru na specifika českého jazyka, včetně jeho gramatiky a syntaxe. To vše s sebou nese nemalé náklady. Navíc je tu konkurence. Google Assistant i Alexa už na českém trhu působí a stihli si vybudovat určitou uživatelskou základnu. Apple by tak vstupoval do prostředí, kde už je poměrně těsno.

Zda a kdy se tedy české Siri dočkáme, je ve hvězdách. Prozatím se zdá, že Apple upřednostňuje investice do rozvoje Siri na větších a lukrativnějších trzích.

Potenciál a příležitosti

Česká Siri, tedy hlasový asistent, který by rozuměl našim specifickým jazykovým obratům a kulturnímu kontextu, skrývá obrovský potenciál. Představte si, že byste mohli s telefonem mluvit stejně přirozeně jako s kamarádem v hospodě. Žádné krkolomné fráze nebo opakování příkazů, česká Siri by chápala vaše potřeby s lehkostí a humorem nám vlastní. Takový nástroj by mohl výrazně usnadnit život seniorům nebo lidem s postižením, pro které je ovládání chytrých zařízení komplikované. Kromě toho by česká Siri podpořila rozvoj lokálních firem a startupů, které by mohly vytvářet aplikace a služby šité na míru českým uživatelům.

Češi a hlasové ovládání

Češi si na moderní technologie potrpí a hlasové ovládání není výjimkou. Stále více Čechů si zvyká na používání hlasových asistentů, jako je Siri od Applu. Ačkoliv Siri zatím plně nepodporuje češtinu, existuje mnoho Čechů, kteří si s ní vystačí v angličtině, nebo se těší, až bude k dispozici plnohodnotná česká Siri.

Hlasový asistent v češtině by mohl usnadnit život mnoha lidem, od starších osob, pro které je ovládání chytrých telefonů složité, až po zaneprázdněné profesionály, kteří ocení možnost diktovat zprávy nebo vyřizovat hovory bez použití rukou.

Zatímco čekáme na plnohodnotnou českou Siri, existuje několik alternativních hlasových asistentů, kteří češtinu podporují. Mezi ně patří například Google Assistant. Tyto alternativy sice nemusí mít tak širokou škálu funkcí jako Siri, ale i tak mohou být užitečnými pomocníky v každodenním životě. Je tedy zřejmé, že česká Siri má v České republice velký potenciál a její příchod by jistě potěšil mnoho uživatelů.

Budoucnost české Siri

Budoucnost českého hlasového asistenta, přezdívaného "česká Siri", je plná slibných možností. S rostoucí popularitou chytrých zařízení a hlasového ovládání roste i poptávka po asistentovi, který by rozuměl a komunikoval v češtině. Vývoj takového asistenta však není jednoduchý a vyžaduje pokročilé znalosti v oblasti umělé inteligence, zpracování přirozeného jazyka a strojového učení. Klíčovou roli hraje dostupnost dostatečně velkého a kvalitního datového souboru v českém jazyce, na kterém by se asistent mohl učit a zdokonalovat své schopnosti. Přestože v současnosti existuje několik českých hlasových asistentů, jejich funkcionalita a přesnost rozpoznávání řeči je stále v plenkách. S dalším vývojem a investicemi do výzkumu a vývoje se však můžeme těšit na budoucnost, kdy nám "česká Siri" usnadní každodenní život a stane se nepostradatelným pomocníkem v mnoha oblastech.

Alternativy na českém trhu

Ačkoliv je Siri od Applu v České republice hojně využívaná, existuje několik alternativ, které si zaslouží pozornost. Pro uživatele Androidu je jasnou volbou Google Assistant, který se pyšní hlubokou integrací s aplikacemi a službami od Googlu. Další zajímavou alternativou je pak Amazon Alexa, která boduje zejména širokou škálou kompatibilních chytrých zařízení. Pro ty, kteří dbají na soukromí, je tu pak možnost vyzkoušet open-source hlasového asistenta Mycroft. Ať už hledáte hlasového asistenta pro ovládání chytré domácnosti, vyhledávání informací nebo pouhou zábavu, na českém trhu existuje hned několik kvalitních alternativ k Siri.

Česká Siri, to je sen mnoha z nás. Představa, že můžu mluvit na svůj telefon a on mi bude rozumět, ať už řeknu cokoli, je lákavá. Ale bude to fungovat i s naší gramatikou, s našimi nářečími, s naším humorem? To je otázka, na kterou nám odpoví až budoucnost.

Božena Černá

Kdy se dočkáme?

Otázka, která vrtá hlavou nejednomu Čechovi, zní: Kdy se konečně dočkáme plnohodnotné české Siri? Zatímco v jiných jazycích už hlasoví asistenti zvládají kdeco, my si musíme vystačit s anglickou, německou nebo jinou verzí. A přiznejme si, zadávat nákupní seznam anglicky s českým přízvukem není úplně ono.

Dobrá zpráva je, že na české verzi Siri se pracuje. Apple ani Google sice oficiálně nic neoznámili, ale v kuloárech se šušká, že vývoj je v plném proudu. Dokazují to i pracovní nabídky obou firem, které hledají lingvisty a IT specialisty se znalostí češtiny.

Kdy se ale dočkáme finálního produktu, je zatím ve hvězdách. Odhady expertů se různí, ale většina se shoduje, že by to mohlo být v horizontu jednoho až dvou let. Do té doby si musíme vystačit s alternativami, jako je český hlasový asistent Seznam.cz, nebo s trpělivostí.

Publikováno: 24. 11. 2024

Kategorie: Technologie