Podkožní akné boule: Jak se jich zbavit a mít zdravou pleť?

Podkožní Akné Boule

Co je podkožní akné?

Podkožní akné, někdy nazývané také cystické akné, je bolestivá forma akné, která se objevuje hluboko pod povrchem kůže. Na rozdíl od běžných pupínků, které se tvoří blízko povrchu, podkožní akné vzniká v hlubších vrstvách kůže, kde se zanítí vlasové folikuly. To vede k tvorbě tvrdých, bolestivých bulky pod kůží, které jsou často zarudlé a citlivé na dotek. Podkožní akné se může objevit kdekoli na těle, ale nejčastěji postihuje obličej, krk, záda a hrudník.

Příčiny vzniku bolestivých boulí

Bolestivé boule mohou mít různé příčiny. Často vznikají v důsledku ucpání mazových žláz, vlasových folikulů nebo potních žláz, což vede k zánětu a tvorbě hnisu. Dalšími příčinami mohou být bakteriální nebo virové infekce, jako je například folikulitida, absces nebo herpes. Někdy se bolestivé boule objevují v důsledku alergické reakce na hmyzí bodnutí, léky nebo potraviny. Vzácněji mohou být bolestivé boule příznakem závažnějších onemocnění, jako jsou cysty, nádory nebo autoimunitní poruchy. Pokud máte bolestivou bouli, která se nezlepší do několika dní, je důležité navštívit lékaře, aby určil příčinu a doporučil vhodnou léčbu.

Projevy a příznaky

Projevy se liší v závislosti na typu a závažnosti onemocnění. Mezi běžné příznaky patří bolest, otok, ztuhlost, omezený rozsah pohybu, únava a slabost. V některých případech se mohou objevit i další symptomy, jako je horečka, ztráta hmotnosti, kožní vyrážky nebo problémy s dýcháním. Je důležité si uvědomit, že tyto příznaky mohou být způsobeny i jinými stavy, proto je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc pro správnou diagnózu a léčbu.

Domácí léčba a tipy

Drobné zdravotní potíže se často dají zvládnout i doma. Než ale sáhnete po babských radách, je vždycky lepší se poradit s lékařem nebo lékárníkem. Proti nachlazení pomáhá klid, dostatek tekutin a odpočinku. Účinný je také horký čaj s medem a citronem, inhalování slané vody nebo kloktadlo šalvějového čaje. Bolest hlavy často uleví studený obklad, pobyt na čerstvém vzduchu a dostatek spánku. Při drobných poraněních kůže je důležité ránu vyčistit a chránit před infekcí.

Kdy navštívit dermatologa?

Návštěvu dermatologa neodkládejte, pokud zaznamenáte jakékoli neobvyklé změny na kůži, vlasech nebo nehtech. Mezi varovné signály patří: nové nebo měnící se mateřská znaménka, nehojící se rány, svědění, zarudnutí, šupinatění, změna barvy kůže, vypadávání vlasů, změny na nehtech. Pravidelné prohlídky u dermatologa jsou důležité i bez zjevných problémů, zvláště pro osoby s rizikovými faktory, jako je rodinná anamnéza rakoviny kůže, časté opalování nebo světlý fototyp. Včasná diagnostika a léčba kožních problémů zvyšuje šanci na úplné uzdravení a minimalizuje riziko komplikací.

Prevence a péče o pleť

Základem zdravé a zářivé pleti je prevence a správná péče. Denně pleť čistěte jemným přípravkem a odstraňte make-up. Používejte hydratační krém ráno i večer, a to i v případě mastné pleti. Nezapomínejte na ochranu před sluncem s SPF faktorem alespoň 30, a to i během zatažených dnů. Pravidelný peeling 1-2krát týdně odstraní odumřelé kožní buňky a podpoří obnovu pleti. Důležitá je také zdravá strava bohatá na ovoce, zeleninu a antioxidanty. Dostatečný pitný režim zajistí hydrataci zevnitř. Vyhýbejte se kouření a nadměrnému pití alkoholu, které pleť zbytečně zatěžují. Nepodceňujte spánek, během kterého dochází k regeneraci buněk.

Mýty o podkožním akné

Podkožní akné, neboli akné nodulo-cystické, trápí mnoho z nás. Často se ale setkáváme s mýty, které léčbu spíše komplikují. Jedním z nich je přesvědčení, že podkožní akné je způsobeno nedostatečnou hygienou. Pravda je ale taková, že na vině jsou hormonální změny, genetika a nevhodná kosmetika. Dalším mýtem je, že vymačkávání pupínků pomůže. Opak je pravdou! Vymačkáváním si můžeme zanést infekci a způsobit jizvy. Důležité je neexperimentovat a svěřit se do rukou dermatologa. Ten stanoví diagnózu a doporučí vhodnou léčbu, ať už v podobě lokálních přípravků nebo léků.

Psychický dopad a sebevědomí

Psychická pohoda a sebevědomí jdou často ruku v ruce. Pokud se cítíme dobře sami se sebou, projevuje se to i navenek. Máme více energie, jsme optimističtější a lépe zvládáme stresové situace. Naopak, nízká sebedůvěra může vést k úzkostem, depresím a celkové nespokojenosti.

Důležité je si uvědomit, že sebevědomí není vrozené, ale dá se budovat. Zaměřte se na své silné stránky, oslavujte své úspěchy a učte se z chyb. Nebojte se vystupovat ze své komfortní zóny a zkoušet nové věci. I malé krůčky vám pomohou k většímu sebevědomí a psychické pohodě.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: AdamHubalek

Tagy: podkožní akné boule | informace o podkožním akné