Tajemný obr západočeské krajiny: Co nevíte o vysílači Krašov?

Vysílač Krašov

Historie vysílače

Výstavba vysílače Krašov, impozantní dominanty Plzeňského kraje, započala v roce 1978. Stavba si vyžádala nemalé úsilí, neboť s výškou 342 metrů se jednalo o technicky náročný projekt. Hlavním účelem vysílače bylo šíření signálu 2. programu Československé televize, dnes Česká televize. Slavnostní zahájení vysílání proběhlo 10. prosince 1981 a znamenalo zásadní milník v dostupnosti televizního signálu pro obyvatele západních Čech. Vysílač Krašov se stal jedním z nejvýznamnějších vysílačů v tehdejším Československu.

Po roce 1989, v souvislosti s rozvojem komerčních televizí a rozhlasových stanic, prošel vysílač Krašov modernizací a rozšířením vysílacích systémů. Díky tomu dnes šíří signál pro široké spektrum televizních a rozhlasových stanic, a to jak v analogové, tak i digitální podobě. Navzdory nástupu moderních technologií, jako je kabelová televize a internet, si vysílač Krašov stále udržuje svou důležitou roli v mediálním prostředí České republiky. Jeho signál pokrývá rozsáhlé území a poskytuje obyvatelům spolehlivý přístup k informacím a zábavě.

Technické parametry

Vysílač Krašov, tyčící se do výšky 342 metrů, je impozantní stavbou a významným prvkem české televizní a rozhlasové sítě. Jeho strategická poloha na vrchu Krašov u Bezvěrova mu umožňuje pokrýt signálem široké okolí. Technické parametry vysílače jsou působivé. Celková výška konstrukce činí 342 metrů, z čehož 221 metrů tvoří ocelový tubus a 121 metrů nástavba. Hmotnost této mohutné stavby dosahuje úctyhodných 2 200 tun. Vysílač Krašov šíří televizní signál v normě DVB-T2 a rozhlasový signál v pásmu FM. Díky své výšce a výkonu pokrývá signálem značnou část západních Čech a zasahuje i do sousedního Německa. Pro milovníky technických detailů je zajímavá informace, že vysílač Krašov byl uveden do provozu v roce 1976 a od té doby prošel několika modernizacemi. Poslední významná modernizace proběhla v souvislosti s přechodem na digitální televizní vysílání DVB-T2. Vysílač Krašov je tak připraven poskytovat kvalitní televizní a rozhlasový signál i v budoucnosti.

Výška a umístění

Vysílač Krašov se tyčí do impozantní výšky 342 metrů na stejnojmenném vrchu Krašov (427 m n. m.) nedaleko obce Bezvěrov na Plzeňsku. Díky své strategické poloze a úctyhodné výšce, která jej řadí mezi nejvyšší stavby v České republice, má vysílač Krašov zásadní význam pro šíření televizního a rozhlasového signálu v západních Čechách. Jeho signál pokrývá široké okolí, zasahuje do Plzeňského, Karlovarského i Ústeckého kraje a zasahuje i do sousedního Německa. Stavba vysílače byla dokončena v roce 1978 a od té doby slouží jako důležitý komunikační uzel. Kromě televizního a rozhlasového vysílání zajišťuje vysílač Krašov i další služby, jako je například datové spojení pro mobilní operátory. Díky své výšce a dominantní poloze v krajině se vysílač Krašov stal i oblíbeným cílem turistů, kteří se z jeho vyhlídkové plošiny mohou kochat panoramatickými výhledy do širokého okolí.

Pokrytí signálem

Vysílač Krašov s nadmořskou výškou 600 metrů zajišťuje pokrytí signálem pro široké okolí. Díky své strategické poloze na vrcholu stejnojmenného kopce v Plzeňském kraji šíří signál do značné vzdálenosti. Pokrytí signálem se rozkládá především v Plzeňském a Karlovarském kraji, ale zasahuje i do některých oblastí Středočeského a Ústeckého kraje. Informace o vysílači Krašov, jako jsou vysílané frekvence a programy, jsou dostupné na webových stránkách Českého telekomunikačního úřadu. Silný signál z Krašova umožňuje příjem televizního a rozhlasového vysílání i v místech s komplikovanějším terénem. Pro optimální příjem signálu je vhodné použít kvalitní anténu a správně ji nasměrovat.

Programy a frekvence

Vysílač Krašov, tyčící se do výšky 342 metrů, je významným televizním a rozhlasovým vysílačem s dosahem signálu pokrývajícím značnou část západních Čech. Z jeho antén se šíří široká škála programů, ať už se jedná o televizní kanály, nebo rozhlasové stanice. Mezi nejvýznamnější televizní programy, které vysílač Krašov šíří, patří programy České televize – ČT1, ČT2, ČT24 a ČT Sport, dále pak programy komerčních stanic Nova, Prima, Barrandov a dalších. Diváci v dosahu signálu se tak mohou těšit na pestrou nabídku zpravodajství, sportovních přenosů, filmů, seriálů a dokumentů. Kromě televizního vysílání zajišťuje vysílač Krašov také šíření signálu pro celou řadu rozhlasových stanic. Posluchači si tak mohou naladit frekvence Českého rozhlasu – Radiožurnál, Dvojka, Vltava, Plus a další, stejně jako stanice komerční, jako je například Evropa 2, Frekvence 1, Impuls nebo Kiss.

Digitální vysílání DVB-T2

Vysílač Krašov je významným vysílačem televizního a rozhlasového signálu v západních Čechách. Pro diváky, kteří přijímají televizní signál terestricky, je důležitá informace, že vysílač Krašov šíří televizní programy v digitálním standardu DVB-T2. Tento moderní standard nabízí divákům vysokou kvalitu obrazu i zvuku a umožňuje vysílat větší počet programů. Pro příjem programů v DVB-T2 je nezbytné mít kompatibilní televizor nebo set-top box. Informace o vysílači Krašov, jako jsou vysílací kanály, pokrytí signálem a případné plánované odstávky, je možné nalézt na webových stránkách Českých Radiokomunikací. Diváci v oblasti západních Čech tak mohou i nadále sledovat své oblíbené televizní programy díky vysílači Krašov a digitálnímu vysílání DVB-T2.

Technické parametry vysílače Krašov
Parametr Hodnota
Výška věže 342 metrů
Rok dostavby 1978

Vliv na okolí

Vysílač Krašov, s jeho impozantní výškou 342 metrů, se tyčí nad okolní krajinou a je nepřehlédnutelnou dominantou. Jeho existence a provoz s sebou nesou kromě nesporných výhod i některé vlivy na blízké okolí. Elektromagnetické pole vysílače je předmětem diskusí a obav některých obyvatel. Intenzita pole je pravidelně monitorována a kontrolována, aby byly dodrženy hygienické limity stanovené pro ochranu zdraví. Provoz vysílače má také vliv na migraci ptáků. Vysoká konstrukce představuje pro ptáky, zejména za zhoršené viditelnosti, riziko kolize. Proto jsou na vysílači instalovány speciální prvky, které ptáky od konstrukce odklánějí a minimalizují tak riziko střetu. Přítomnost vysílače ovlivňuje i turistický ruch v oblasti. Pro mnohé turisty představuje vysílač Krašov atraktivní cíl a nabízí jim impozantní výhledy do širokého okolí.

Zajímavosti a kuriozity

Vysílač Krašov se tyčí do úctyhodné výšky 342 metrů, což z něj dělá nejvyšší stavbu České republiky. Málokdo ale ví, že jeho stavba byla zahájena už v roce 1978 a trvala dlouhých 5 let. Původně měl být vysoký 380 metrů, ale kvůli technickým potížím musel být zkrácen. Zajímavostí je, že vysílač má celkem 13 pater, která jsou přístupná pouze proškolenému personálu. Pro veřejnost je bohužel nepřístupný. Vysílač Krašov je klíčovým prvkem televizního a rozhlasového vysílání v západních Čechách. Jeho signál pokrývá široké okolí a zasahuje až do Německa. Díky své strategické poloze na kopci Kočkovec odolává vysílač i silnému větru, který v oblasti není výjimkou. I přes svou mohutnost a význam je vysílač Krašov opředen mnoha tajemstvími a legendami. Místní obyvatelé vyprávějí o podivných světlech a zvucích, které se v jeho blízkosti objevují. Skeptici tvrdí, že jde jen o hru světla a stínu, milovníci záhad ale věří, že se jedná o něco nadpřirozeného.

Vysílač Krašov se tyčí do výšky 342 metrů nad mořem a nabízí úchvatný panoramatický výhled na okolní krajinu. Pro veřejnost je zpřístupněna vyhlídková plošina ve výšce 62 metrů, odkud se otevírá dechberoucí pohled na město Plzeň, pohoří Šumava a Český les. K vyhlídkové plošině se dostanete po schodišti, které čítá celkem 303 schodů. Návštěva vysílače Krašov je skvělým tipem na výlet pro rodiny s dětmi, milovníky turistiky i všechny, kteří se chtějí pokochat krásou západních Čech. V blízkosti vysílače se nachází turistické stezky a cyklotrasy, které vás provedou malebnou krajinou. Po náročné túře si můžete odpočinout v restauraci s venkovní terasou, která se nachází přímo u paty vysílače.

Ocelová dominanta Krašova, vysílač tyčící se nad okolní krajinou, není jen stožár, ale symbol proměnlivého času, kdy se rádiové vlny nesly z kopce do údolí a přinášely světu informace i zábavu.

Jindřich Dvořák

Budoucnost vysílače

Vysílač Krašov, tyčící se do výšky 342 metrů, je nepřehlédnutelnou dominantou krajiny. Jeho budoucnost je však nejistá. S nástupem modernějších technologií a digitalizace vysílání se otázka jeho dalšího využití stává stále aktuálnější. Existuje několik možných scénářů. Jednou z variant je zachování vysílače pro účely rozhlasového a televizního vysílání, i když v omezenější míře. Modernizace technologie by umožnila efektivnější provoz a pokrytí signálem. Další možností je využití vysílače pro telekomunikační účely, například pro mobilní sítě 5G. Jeho strategická poloha a výška z něj dělají ideální bod pro šíření signálu. Zároveň se nabízí i možnost přeměny vysílače na turistickou atrakci. Vyhlídková plošina ve výšce by nabídla úchvatný panoramatický výhled do okolí. Ať už bude budoucnost vysílače Krašov jakákoliv, je důležité zvážit všechny možnosti a najít řešení, které bude přínosem pro region i celou společnost.

Publikováno: 23. 11. 2024

Kategorie: Technologie