Vegetariánství nemusí být pouze o pozitivech

Vegetariánství se v posledních letech stalo poměrně vyhledávaným životním stylem stejně, jako taková bezlepková dieta. Asi nikomu není třeba zdlouhavě vysvětlovat, co si pod pojmem vegetarián představit. Člověk se dobrovolně vzdá konzumace masitých produktů a volí bezmasou stravu. To samozřejmě má pro tělo jistý přínos, na druhou stranu to může přinášet i jistá negativa.

Jaké jsou hlavní výhody vegetariánství?

Mezi největší přednosti patří určitě snížení rizika srdečních a cévních onemocnění. Když v rámci svého jídelníčku zapomenete na maso, určitě snížíte svůj vysoký krevní tlak. Budete do svého těla dostávat méně tuků, takže můžete zhubnout. Zároveň si budete dopřávat větší množství vlákniny. Ve své podstatě jde o zdravý životní styl, který má ovšem i určitá „ale“.

Na jaké nevýhody si musíte dát pozor?

Jako každý životní styl a stravovací návyky, i vegetariánství přináší určitá negativa. O nich byste měli vědět, než začnete s radikální změnou jídelníčku. Všechno důležité se dozvíte v následujících otázkách a odpovědích.

Jaké nevýhody má vegetariánství?

Pokud vypustíte ze svého jídelníčku maso, vystavujete se riziku malého množství minerálních látek ve svém těle. Zároveň Vám může chybět spousta stopových prvků a vitamínů. To může být rizikem například pro těhotné ženy.

Jaké vitamíny Vám budou chybět?

Typickým příkladem je vitamín B12, který je obsažen právě v živočišných tucích. Tento vitamín je přínosný proti mrtvici, Alzheimerově chorobě a jiným onemocněním.

Co třeba železo?

Ani toho se Vám při vegetariánské stravě moc nedostane. Jeho nedostatek se může projevovat chudokrevností. Rostlinné zdroje železa bohužel neobsahují všechny potřebné látky. Kvůli absenci železa můžete hůře vstřebávat například vitamín C.

Jak je to s vápníkem v těle?

Právě vegani jsou hlavní adepti na jeho nedostatek. Když nemáte v těle dostatek vápníku, mohou se Vám kazit zuby a hrozí Vám osteoporóza spojená s kostmi.

Jaké ostatní látky Vám mohou chybět?

Dalším problémem může být například minimální množství vitamínu D a jódu.

Publikováno: 10. 07. 2021

Kategorie: Zdraví