Zdravá lahoda doma: Vypěstujte si vlastní kombuchu!
Co je to kombucha?
Kombucha je fermentovaný nápoj z čaje, který se vyrábí pomocí symbiotické kultury bakterií a kvasinek, tzv. „kombuchové kultury“ nebo „SCOBY“. Tato želatinová hmota se přidává do oslazeného čaje a spouští proces fermentace. Během fermentace SCOBY spotřebovává cukr a produkuje řadu organických kyselin, jako je kyselina glukonová a octová, které dodávají kombuche charakteristickou nakyslou chuť. Zároveň vznikají i malé množství alkoholu, vitamínů skupiny B a probiotik.
Přínosy pro zdraví
Pravidelná fyzická aktivita a vyvážená strava jsou základem zdravého životního stylu. Sport a pohyb obecně přináší mnoho benefitů pro fyzické i psychické zdraví. Zlepšuje se kardiovaskulární systém, posilují svaly a kosti, zvyšuje se kapacita plic. Pravidelný pohyb pomáhá regulovat tělesnou hmotnost a snižuje riziko chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka 2. typu a některé druhy rakoviny. Pohyb má také pozitivní vliv na naši psychiku. Zvyšuje se produkce endorfinů, hormonů štěstí, což přispívá k lepší náladě, snižuje stres a úzkost. Pravidelný pohyb zlepšuje kvalitu spánku a zvyšuje sebevědomí.
Co potřebujete k pěstování
Pro
Postup pěstování kombuchy
K přípravě domácí kombuchy potřebujete kombuchovou kulturu (tzv. SCOBY) a startovací tekutinu. Tu získáte od někoho, kdo kombuchu již pěstuje, nebo ji můžete zakoupit online. Do skleněné nádoby nalijte litr silného, vychladlého černého nebo zeleného čaje. Přidejte 70-100 g cukru a míchejte, dokud se nerozpustí. Vložte SCOBY i se startovací tekutinou do oslazeného čaje. Nádobu překryjte tenkou látkou a zajistěte gumičkou. Umístěte na teplé a tmavé místo a nechte 7-14 dní fermentovat. Po této době ochutnejte. Pokud je kombucha příliš sladká, nechte ji fermentovat další 1-3 dny. Hotovou kombuchu přeceďte přes plátno a uchovávejte v lednici.
Časté chyby a jak se jim vyhnout
Někdy stačí drobnost a celý dojem je pryč. Mezi časté prohřešky patří špatně zvolená velikost – oblečení by mělo lichotit postavě, ne ji škrtit nebo naopak plandat. Další oblastí, kde se často chybuje, je kombinace vzorů. Méně je někdy více a divoké vzory je lepší kombinovat s jednobarevnými kusy. Pozor si dejte i na materiály – syntetika v létě nedýchá a naopak vlna v létě může být příliš hřejivá. Důležitá je také příležitost. Do divadla si vezmeme něco jiného než na procházku do lesa. A nezapomeňte na doplňky! Kabelka, šperky nebo klobouk dokáží outfit skvěle doladit.
Tipy pro lahodnou kombuchu
Pro výrobu lahodné kombuchy je zásadní kvalitní čaj a zdravá kultura kombuchy, tzv. SCOBY. Experimentujte s různými druhy čaje, ať už zeleným, černým nebo bílým, a slaďte jej cukrem, který SCOBY spotřebuje během fermentace. První fermentace by měla trvat 7-10 dní, poté kombuchu přeceďte a dochuťte dle libosti ovocem, bylinkami nebo džusy. Následuje druhá fermentace v uzavřených lahvích, trvající 2-3 dny, během které kombucha získává perlivost. Skladujte ji v chladu a vychutnejte si osvěžující nápoj plný prospěšných probiotik.
Publikováno: 04. 06. 2024
Kategorie: Zdraví