Zdraví: Zalehlé ucho? Víme, jak na to!

Jak Na Zalehlé Ucho

Příčiny zalehlého ucha

Pocit zalehlého ucha, odborně nazývaný eustachova trubice, je běžný a nepříjemný stav. Objevuje se, když je narušena funkce Eustachovy trubice, úzký kanálek spojující střední ucho s zadní částí nosohltanu. Tato trubice vyrovnává tlak ve středním uchu s tlakem vnějšího prostředí. Mezi nejčastější příčiny zalehlého ucha patří:

Nachlazení a infekce horních cest dýchacích: Zánět sliznice nosohltanu může ucpat Eustachovu trubici.

Alergie: Podobně jako nachlazení, alergická reakce může způsobit otok sliznice a zablokovat trubici.

Sinusitida: Zánět vedlejších nosních dutin může také ovlivnit Eustachovu trubici a vést k pocitu zalehnutí.

Změny nadmořské výšky: Rychlé změny tlaku vzduchu, například při letu letadlem nebo jízdě autem do hor, mohou narušit vyrovnávání tlaku ve středním uchu.

Voda v uchu: Po koupání nebo plavání může voda uvíznout v uchu a blokovat Eustachovu trubici.

Hromadění ušního mazu: Nadměrné množství ušního mazu může ucpat zvukovod a tlačit na bubínek, což vede k pocitu zalehnutí.

Cizí předměty v uchu: U dětí může být příčinou zalehlého ucha vniknutí malého předmětu do zvukovodu.

Anatomické abnormality: Vzácně mohou být příčinou vrozené vady Eustachovy trubice nebo okolních struktur.

Pokud pocit zalehlého ucha přetrvává déle než několik dní nebo se objeví další příznaky, jako je bolest, výtok z ucha nebo ztráta sluchu, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.

Domácí léčba zalehlého ucha

Zalehlé ucho, ten nepříjemný pocit ucpaného ucha, zná asi každý. Naštěstí existuje několik domácích metod, které vám můžou ulevit, než se dostanete k lékaři.

Nejjednodušší a často účinnou metodou je tzv. Valsalvův manévr. Zhluboka se nadechněte, zacpěte si nos a jemně se pokuste vydechnout nosem. Tím se zvýší tlak v Eustachově trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem, a může se uvolnit.

Další možností je žvýkání žvýkačky nebo cucání bonbónu. Tyto činnosti podporují polykání, což také pomáhá otevírat Eustachovu trubici.

Teplo má rovněž pozitivní účinky. Přiložte si na ucho teplý obklad, například nahřátý ručník, nebo si dejte teplou sprchu. Teplo uvolňuje svaly a může podpořit průchodnost Eustachovy trubice.

Důležitý je také pitný režim. Dostatečný příjem tekutin pomáhá zředit hleny, které mohou ucpat Eustachovu trubici.

Pokud se vám zalehlé ucho neuleví do 24 hodin, nebo pokud máte další příznaky, jako je bolest ucha, výtok z ucha nebo horečka, vyhledejte lékaře.

Volně prodejné léky

Pro úlevu od nepříjemného pocitu zalehlého ucha, který často doprovází nachlazení nebo změny tlaku, existuje několik volně prodejných léků. Dekongestanty, dostupné ve formě tablet, kapek nebo sprejů, pomáhají uvolnit ucpaný nos a Eustachovu trubici, čímž vyrovnají tlak v uchu a zmírní pocit zalehnutí. Jejich užívání by však nemělo přesáhnout doporučenou dobu, obvykle 7 dní. Pro lokální úlevu lze použít ušní kapky s protizánětlivými a analgetickými účinky. Tyto kapky zmírňují bolest a otok v uchu. Je důležité dodržovat návod k použití a v případě přetrvávajících potíží vyhledat lékaře. Pro zmírnění bolesti a otoku lze užít i běžně dostupné analgetika, jako je paracetamol nebo ibuprofen. Pamatujte, že samoléčba má své limity a v případě pochybností je vždy nejlepší poradit se s lékařem nebo lékárníkem.

jak na zalehlé ucho
Metoda Účinnost Rychlost úlevy Vedlejší účinky
Polykání Nízká Nízká Žádné
Žvýkání žvýkačky Střední Střední Žádné
Valsalvův manévr (zácpa nosu a foukání) Vysoká (ale riskantní) Vysoká Možné poškození ucha při nesprávném provedení

Kdy navštívit lékaře

Zalehlé ucho, i když je často neškodné a přechodné, může být někdy příznakem vážnějšího problému. Pokud se u vás objeví některý z následujících příznaků, je důležité vyhledat lékařskou pomoc: Zalehlé ucho trvá déle než několik dní a nezlepší se ani po vyzkoušení domácích prostředků. Máte silnou bolest ucha. Z ucha vám vytéká tekutina nebo hnis. Máte horečku. Pociťujete závratě, ztrátu rovnováhy nebo zvonění v uších. Máte potíže se sluchem. Tyto příznaky mohou naznačovat vážnější stav, jako je ušní infekce, nahromadění ušního mazu, poškození ušního bubínku nebo Meniérova choroba. Včasná diagnóza a léčba jsou zásadní pro prevenci komplikací a zachování zdravého sluchu. Neignorujte varovné signály vašeho těla a v případě pochybností se vždy poraďte s lékařem.

Prevence zalehnutí uší

Zalehnutí uší, ten nepříjemný pocit ucpaného ucha, který může znepříjemnit cestování letadlem, pobyt na horách nebo i obyčejné smrkání. Dobrá zpráva je, že existuje několik tipů, jak zalehnutí uší předcházet. Před vzletem nebo přistáním letadla, ale i při jízdě autem do kopce, zkuste žvýkat žvýkačku nebo cucat bonbón. Tím podpoříte polykání a otevřete Eustachovu trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem a vyrovnává tlak. Pokud trpíte na alergie nebo máte rýmu, před cestou si vezměte nosní sprej s mořskou vodou nebo dekongestant, abyste uvolnili nosní dutiny. Důležité je také správně smrkat. Smrkejte vždy jen jednu nosní dírku a druhou si prstem ucpete. Vyhnete se tak vtlačení hlenu do Eustachovy trubice a vzniku zalehnutí. Prevence zalehnutí uší je vždy snazší než jeho léčba. Dodržováním těchto jednoduchých rad si můžete ušetřit spoustu nepříjemných chvil a užít si cestování i další aktivity bez obtíží.

jak na zalehlé ucho

Zalehlé ucho u dětí

Zalehlé ucho, ten nepříjemný pocit ucpaného ucha, je běžným problémem i u dětí. Často se objevuje po koupání, nachlazení nebo při změnách tlaku vzduchu, například během letu letadlem. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho způsobů, jak zalehlé ucho u dětí uvolnit.

Mezi jednoduché a účinné metody patří polykání, žvýkání žvýkačky nebo zívání. Tyto činnosti pomáhají otevřít Eustachovu trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem a vyrovnává tlak v uchu. Další možností je tzv. Valsalvův manévr, při kterém dítě zacpe nos a jemně se snaží vydechnout.

Pokud je zalehlé ucho způsobeno nachlazením, pomohou nosní kapky nebo sprej s mořskou vodou, které uvolní ucpaný nos a usnadní odtok hlenu. Důležité je také dbát na dostatečný pitný režim, který pomáhá zředit hlen a urychluje hojení.

V případě, že zalehlé ucho u dítěte přetrvává déle než dva dny, je doprovázeno bolestí, horečkou nebo výtokem z ucha, je nutné vyhledat lékaře. Ten zkontroluje stav ucha a vyloučí případnou infekci.

Zalehlé ucho, častý nepřítel cestovatelů i nachlazených, lze často uvolnit jednoduchým trikem: stiskněte nosní dírky a jemně se pokuste vydechnout nosem.

Anežka Nováková

Zalehlé ucho po létání

Změna tlaku během vzletu a přistání letadla může způsobit nepříjemné zalehnutí uší. Tento jev, známý jako barotrauma ucha, nastává, když se tlak ve středním uchu, prostoru za bubínkem, nedokáže vyrovnat s tlakem v kabině letadla. Eustachova trubice, úzký kanálek spojující střední ucho s nosohltanem, je zodpovědná za vyrovnávání tlaku. Pokud je Eustachova trubice ucpaná nebo zúžená, tlak se nemůže vyrovnat a dochází k zalehnutí.

Existuje několik jednoduchých triků, jak zalehlému uchu po létání ulevit. Zívání a polykání aktivují svaly kolem Eustachovy trubice a pomáhají otevřít její ústí. Můžete zkusit žvýkat žvýkačku, cucat bonbón nebo pít vodu po malých doušcích. Další možností je Valsalvův manévr, při kterém se snažíte vydechnout se zavřenými ústy a nosem. Tím se zvýší tlak v nosohltanu a pomůže otevřít Eustachovu trubici. Pokud máte rýmu nebo ucpaný nos, před vzletem a přistáním použijte nosní sprej nebo kapky, které pomohou uvolnit dutiny. V případě, že zalehnutí uší přetrvává i po přistání, vyhledejte lékařskou pomoc.

jak na zalehlé ucho

Zalehlé ucho po plavání

Zalehlé ucho po plavání je běžný problém, který vzniká, když se voda zachytí v ušním kanálku. Pocit ucpaného ucha může být nepříjemný a znepříjemňovat slyšení. Naštěstí existuje několik jednoduchých tipů a rad, jak si s tímto problémem poradit.

Nejjednodušší metodou je naklonit hlavu na stranu zalehlého ucha a jemně zatáhnout za ušní lalůček. Tím se narovná ušní kanálek a voda by měla volně vytéct. Pomoci může i žvýkání, zívaní nebo cucání bonbonu, protože tyto pohyby aktivují svaly v uchu a usnadňují odtok vody.

Pokud se voda i přes tyto snahy nechce pohnout, zkuste do ucha nakapat pár kapek lihu smíchaného s octem v poměru 1:1. Tato směs pomůže vysušit ušní kanálek a zbavit se bakterií.

V případě, že zalehlé ucho přetrvává déle než 24 hodin, objeví se bolest, výtok z ucha nebo horečka, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Tyto příznaky mohou značit zánět středního ucha, který vyžaduje odbornou léčbu.

Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba. Před plaváním si do uší aplikujte speciální ušní špunty nebo vatu napuštěnou vazelínou, abyste zabránili vniknutí vody do ušního kanálku. Po plavání si uši důkladně osušte ručníkem a zkontrolujte, zda v nich nezůstala voda.

Zalehlé ucho a nachlazení

Zalehlé ucho, ten nepříjemný pocit ucpaného ucha, často doprovází nachlazení. Příčinou je ucpaná Eustachova trubice, spojující střední ucho s nosohltanem. Při nachlazení dochází k otoku sliznice, a tím i k zúžení této trubice. Tlak ve středním uchu se pak nemůže vyrovnávat s tlakem okolního prostředí, což vnímáme jako zalehnutí.

Co na zalehlé ucho při nachlazení? Existuje několik rad a tipů, jak si ulevit. Zkuste zívání, polykání nebo žvýkání žvýkačky. Tyto pohyby aktivují svaly v oblasti Eustachovy trubice a mohou pomoci ji uvolnit. Další možností je tzv. Valsalvův manévr. Ten spočívá v jemném fouknutí vzduchu do zacpaného nosu při zavřených ústech. Důležité je foukat opravdu jemně, abyste si nepoškodili ušní bubínek. Pokud zalehnutí neustupuje, pomohou nosní kapky s dekongesčním účinkem, které uvolní sliznici nosu a usnadní otevírání Eustachovy trubice.

jak na zalehlé ucho

Vhodná je i úleva od bolesti a horečky, kterou často nachlazení doprovází. Využít můžete běžně dostupné léky s ibuprofenem nebo paracetamolem. Důležitý je také odpočinek a dostatek tekutin. Pokud zalehnutí ucha přetrvává déle než 3 dny, je na místě navštívit lékaře. Ten vyloučí případné komplikace a doporučí další postup léčby.

Zalehlé ucho a alergie

Alergie patří mezi časté spouštěče zalehlého ucha. Imunitní systém reaguje přehnaně na alergeny, jako jsou pyl, prach nebo zvířecí srst, a způsobuje zánět v Eustachově trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem. Zánět vede k otoku sliznice a zúžení trubice, což znemožňuje vyrovnávání tlaku ve středním uchu a způsobuje nepříjemný pocit zalehnutí.

Pokud vás trápí zalehlé ucho v souvislosti s alergií, je důležité zaměřit se na zmírnění alergických projevů. Pomoci mohou volně prodejné antihistaminika v tabletách nebo nosních sprejích. Důležitá je také prevence, tedy vyhýbání se známým alergenům.

Zalehlé ucho kvůli alergii obvykle odezní s ústupem alergické reakce. Pokud potíže přetrvávají i po několika dnech nebo se zhoršují, je nutné vyhledat lékaře. Ten může doporučit další léčebné postupy, jako jsou například nosní kortikosteroidy nebo v závažnějších případech i ušní kapky s kortikosteroidy.

Cviky na zalehlé ucho

Zalehlé ucho, ten nepříjemný pocit ucpaného ucha, zná asi každý. Naštěstí existuje několik cviků, které vám můžou od nepříjemného tlaku v uchu ulevit. Tyto cviky jsou založené na principu vyrovnávání tlaku v Eustachově trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem.

Zkuste zatlačit jazyk směrem nahoru k patru a zároveň polkněte. Dalším účinným cvikem je tzv. Valsalvův manévr. Zatímco budete mít zavřená ústa a zacpaný nos, pokuste se jemně vydechnout nosem. Pozor, foukejte opravdu opatrně, abyste si nepoškodili ušní bubínek. Pokud vám zalehnutí ucha způsobuje změna nadmořské výšky, můžete zkusit žvýkat žvýkačku nebo cucat bonbón. Pomoci může i pití malých doušků vody. Všechny tyto činnosti podporují polykání, což pomáhá otevírat Eustachovu trubici.

Pamatujte, pokud vaše potíže přetrvávají déle než dva dny, nebo pokud pociťujete bolest ucha, vyhledejte raději lékaře. Zalehlé ucho může být příznakem vážnějšího onemocnění, které vyžaduje odbornou léčbu.

Zkušenosti ostatních

Mnoho lidí se setkalo s nepříjemným pocitem zalehlého ucha. Naštěstí existuje řada osvědčených rad a tipů, jak si ulevit. Podívejte se, co pomohlo ostatním:

jak na zalehlé ucho
  • "Zalehlé ucho mě trápilo pokaždé po plavání. Pomohlo mi nakapat do ucha pár kapek lihu, ten vysušil přebytečnou vodu." - Petr, 32 let
  • "Při letu letadlem mi uši zaléhají pravidelně. Žvýkání žvýkačky během vzletu a přistání mi pomáhá vyrovnat tlak v uších." - Jana, 45 let
  • "Ušní svíce jsem si dříve kupovala pravidelně v lékárně. Od té doby, co je používám, mě zalehlé ucho netrápí." - Marie, 68 let
  • "Na zalehlé ucho mi zabírá obyčejný vincentkový nosní sprej. Nastříkám do nosu a ucho se krásně uvolní." - Tomáš, 27 let

Je důležité si uvědomit, že každý jsme jiný a co zabírá jednomu, nemusí nutně pomoci druhému. Pokud vás zalehlé ucho trápí delší dobu nebo máte jiné zdravotní potíže, vždy je lepší vyhledat lékařskou pomoc.

Publikováno: 19. 08. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: AdamHubalek

Tagy: jak na zalehlé ucho